• Żywienie

•  Żywienie w przedszkolu to szalenie ważne wydarzenie. Wiąże się z zaspokajaniem elementarnej potrzeby biologicznej dziecka. Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. Każdego dnia dzieci jedzą trzy smaczne posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek. Stanowią one ¾ dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy.

Zapewniamy państwa, że czynimy wiele starań, aby posiłki przygotowywane dla dzieci były smaczne, zdrowe, przyrządzone zgodnie z obowiązującymi normami żywienia Instytutu Żywności i  Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka oraz przepisami. Potrawy są przygotowywane codziennie ze świeżych produktów, dostarczanych na bieżąco. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Panie kucharki same robią domowe pierogi, racuchy, naleśniki, wykonujemy świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe . Staramy się nasze jadłospisy urozmaicać i wprowadzać nowości pojawiające się na rynku, które dzieci doskonale znają z reklam, więc chętnie je jedzą. Zgodnie z powiedzeniem „jemy oczami” dbamy o sposób podawania wszystkich potraw, tak by były kolorowe i zachęcające do spożycia. Często trafiają do przedszkola dzieci, które z natury są „niejadkami” lub takie, które poznają smak niektórych potraw dopiero w przedszkolu. Staramy się stosować rozmaite formy zachęt do spożywania posiłków.

Przede wszystkim:

• Nie zmuszamy do jedzenia.
          • Zachęcamy do próbowania potraw, których nie lubi.
          • Nie popędzamy.
          • Respektujemy diety oraz alergie pokarmowe.

W ramach zachęty, aby wychowankowie poznali różne potrawy, wspólnie z dziećmi przygotowujemy surówki, sałatki (owocowo-warzywne), robimy kanapki, itp.

Na degustację zapraszamy koleżanki i kolegów z innych grup z wychowawczyniami .

W jadalni zawsze przygotowane jest picie dla dzieci .